Jihočeské Volary jsou místem s bohatou historií, odkud můžete poznávat krásy šumavské části jižních Čech

Jihočeské Volary jsou místem s bohatou historií, odkud můžete poznávat krásy šumavské části jižních Čech

Plánujete strávit víkend v jižních Čechách a hledáte místo v krásné přírodě hlubokých šumavských hvozdů, kde můžete skloubit sportovní aktivity s poznáváním historie a kultury? Naším tipem jsou Volary a okolí. Jeden den věnujte prozkoumávání bližšího okolí, na druhý den si naplánujte delší výlet třeba na kole.

Volary jsou městem ležícím v kotlině mezi kopci a lukami šumavských lesů v jihozápadní části Jihočeského kraje, na území chráněné krajinné oblasti Šumava. Rozkvět zažívaly v 16. století. Až do 18. století byl hlavním zdrojem příjmů cestovní ruch na Zlaté stezce, významné středověké dopravní cestě z Pasova do Prachatic. Ve vrcholné době tu bylo 13 hostinských, 4 kováři a sídlila tu řada soumarských rodin. Podle listiny Petra Voka směli Volarští dokonce odebrat vozy s nákladem i koně kupcům, kteří se Volarům vyhnuli. Rázovitost a jedinečnost do Volar přinesli usedlíci, především statkáři a dobytkáři ze Štýrska a Tyrol. Lišili se způsobem chovu dobytka, svými zvyky a odíváním, a především svými staveními. Roubené usedlosti, pro něž bylo charakteristické soustředění celého hospodářství, obytných místností, chlévů, stodoly i dvorku, do jediného celku pod společnou střechu, jsou povětšinou patrové s částečně či celokamenným přízemím a kryté nízkou a velmi širokou sedlovou střechou. Dřevěné stavby byly často zničeny požáry, kdy např. v roce 1863 shořelo 59 domů, škola i kostel. Dochovalo se jen několik těchto architektonických skvostů, najdete je spíše mimo centrum. V jednom z nich můžeme navštívit Městské muzeum. Dominantou náměstí je raně barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, vybudovaný podle projektu J. Canevalla na místě původního pozdně gotického.  Část města je chráněnou památkovou zónou, Staré město s roubenou architekturou je dokonce městskou památkovou rezervací. Na místním židovském hřbitovně je památník 96 židovských obětí, převážně žen, pochodu smrti z roku 1945.

Jihočeské Volary jsou místem s bohatou historií, odkud můžete poznávat krásy šumavské části jižních Čech

Z Volar můžete za dalšími památkami vyrazit pěšky nebo na kole několika směry. Jihozápadně od Volar ke Stožecké kapli Panny Marie při prameni léčivé vody, která je ukázkou lidového řezbářství. V nedalekém bavorském Phillipsreuthu byla v r. 1985 vysídlenými Němci postavena její kopie jako připomínka domova. Nebo se vydejte západně do obce Lenora, proslavené svou sklářskou minulostí. Sklářském muzeum se nachází v budově obecního úřadu. Můžete navštívit také malou sklářskou huť, nebo brusírnu skla. Pod silnicí přes Vltavu stojí krytá dřevěná lávka z roku 1870, zvaná rechle. Sloužila k zadržování, počítání a postupnému vypouštění dřevěných polen, která se plavila do papíren ve Větřní. Zhruba v polovině trasy Volary – Lenora vystoupejte na rozhlednu Soumarský most, 9 metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž z roku 2011, která byla postavena v rámci naučné stezky Soumarská rašeliniště.

Druhý den posilněni dobrou snídaní vyrazte na trasu dlouhou cca 25 km (tam) do Husince. Žlutá značka kopíruje původní Zlatou stezku, po cca 7 km odložte kola u rozcestí a pěšky se vydejte do strmého kopce nad řekou Blanicí k pozůstatkům hradu Hus. Hrádek byl vystavěn ve 14. století a měl poměrně krátkou, ale pestrou minulost. Vystřídalo se zde spousta majitelů a když se stal sídlem loupeživých rytířů, byl v druhé polovině 15. století dobyt a rozbořen.

Po krátké zastávce cesta pokračuje do Husince, rodiště mistra Jana Husa. Centrum Mistra Jana Husa se třemi měšťanskými domy včetně jeho rodného domu, stodolou a provozní budovou bylo prohlášeno za kulturní památku. Součástí objektu na hlavní ulici je expozice věnovaná době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora. Mistrovu sochu najdete na náměstí. U mostu přes Blanici najdete také barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Obec má dva kostely – farní kostel Povýšení svatého Kříže a hřbitovní kostel svatých Cyrila a Metoděje. Mezi kulturní památky patří i radnice a rodný dům a ateliér Josefa Krejsy, významného českého malíře a grafika. Dům je vyzdoben jeho kresbami.

Z důvodů častých povodní a záplav řeky Blanice zde byla ve 30. letech 20. století vybudována vodní nádrž Husinec, jejíž hrází probíhala hranice protektorátu Čechy a Morava. Přehrada má i místa na koupání, tak se zde po náročném dni můžete osvěžit. A pokud se necítíte na zpáteční cestu opět na kole, využijte vlakového spojení mezi Husincem a Volary.

Zaujal Vás tento výlet? Nechte se inspirovat a prohlédněte si tipy na výlety v blízkém okolí:

Tipy na výlety v sousedním Rakousku:

Itinerář trasy výletu

Výlet 1. den

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Jihočeské Volary jsou místem s bohatou historií, odkud můžete poznávat krásy šumavské části jižních Čech Výlet 2. den

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Jihočeské Volary jsou místem s bohatou historií, odkud můžete poznávat krásy šumavské části jižních Čech

Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace