Poznejte poutní místa Jižních Čech, historii obchodních cest i místa v čase ztracená

Poznejte poutní místa Jižních Čech, historii obchodních cest i místa v čase ztracená

Dnes Vás zveme na víkendové putování Jižními Čechami podél kapliček a zřícenin. Výchozí stanicí bude město Velešín, které leží asi 10 km východně od Českého Krumlova, na západním břehu vodní nádrže Římov. Po ubytování a prohlídce města, které má řadu kulturních památek, můžete nasednout na kola a vyrazit. Druhý den se vydáme po trase bývalé tzv. zemské cesty, která spojuje několik zřícenin dříve významných hradů.

Nejvíce Velešínských památek najdete na náměstí, je zde radnice, která spolu s měšťanskými domy tvoří pozdně barokní podobou historického centra. V jednom z městských domů na náměstí můžete navštívit Rožmberskou lazebnu, expozici věnovanou historii lazebnictví. Nepřehlédnete bývalý kostel sv. Filipa a sv. Jakuba a sloup se sochou panny Marie. Koněspřežku, která vedla z Českých Budějovic do Lince a oblasti přinášela prosperitu, připomíná zachovaný násep s klenutým mostkem.

Z Velešína podél Římovské přehrady dojedeme do obce Římov, jejíž historie sahá až do 10. století. Obec je známá jako poutní místo - cesta za Pannou Marií Římovskou. Poutní kostel svatého Ducha doplňuje loretánská kaple, věrně napodobující svatyni v italském Loretu. Před kostelem stojí památná lípa, oceněná jako Strom roku 2008. Koněspřežní železnice České Budějovice–Linec sice přes Římov nevedla, ale v místním zámku měl její projektant a stavitel F.A. Gerstner hlavní kancelář a odtud celou stavbu řídil. Na tyto tradice navazuje železniční muzeum Roubenka. Vynechat Křížovou cestu vedoucí krajinou kolem Římova by byl snad přímo hřích. Tato unikátní asi pětikilometrová pašijová křížová stezka spojuje 25 kapliček. Nečekejte však žádné malé kapličky, jde převážně o významné stavby zdobené sochami a výjevy jednotlivých zastavení.

Poznejte poutní místa Jižních Čech, historii obchodních cest i místa v čase ztracená

Obec Doudleby je další zastávkou na naší cestě. Je to obec posazená v ostrohu nad řekou Malší. Tvoří ji dvě části, Doudleby a Straňany, spojené kulturní památkou Čapkovým mostem. Původní hradiště, ze kterého toho moc nezbylo, bylo dlouhé 600 metrů. Zhruba uprostřed stojí kostel sv. Vincence, v jehož sakristii byly odkryty vzácné gotické fresky s výjevy Narození Páně a Klanění Tří králů z doby po roce 1350. U kostela najdete Sousoší Piety a kapli sv. Barbory. V obci se dodržují folklórní tradice a slavností jako například Doudlebský masopust, velikonoční řehtání či Doudlebské dožínky. Podle obce byla dokonce pojmenována i planetka, objevená v roce 1980 observatoří Kleť.

Nakonec se zastavíme v Komařicích, jejichž dominantou je renesanční zámek. Byť značně zchátralý je spolu se zahradou, sýpkou, zahradním altánem, sochou Panny Marie Immaculaty a kaple sv. Jana Nepomuckého zapsán jako význačná renesanční architektonická památka.  Je zde také množství památných stromů. Na katastrálním území obce se nachází studánka svaté Barbory, jejíž pramen má údajně léčivé účinky obzvlášť na problémy s očima. V obci najdete také kovárnu s muzeem. Je možné si zde i kovářské řemeslo vyzkoušet. Součástí kovárny je muzeum zámků a klíčů, kde jsou exponáty až ze 16. století.

Po návratu do Velešína máte v nohou minimálně 25 km, tak pokud jste tak neučinili cestou v Římovské přehradě, můžete se osvěžit na místním koupališti. Druhý den nás čeká výlet trochu delší spojující zříceniny významných hradů. Doporučujeme jet autem a spojit to s pěšími výstupy k jednotlivým zříceninám. Pokud byste přeci jenom raději na kole, můžete pro zpáteční cestu využít vlakového spojení z Bujanova do Velešína.

Zříceninu hradu Velešín najdete na zalesněném ostrohu nad nádrží Římov, na protější straně přehrady, než leží město Velešín. Jde o drobné pozůstatky raně gotického hradu ze 13. století. Do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky opevnění a fragmenty půlválcové bašty a mohutné válcové věže. O něco zachovalejší jsou pozůstatky středověkého hradu Pořešín, vzdálené asi 11 km. Na přelomu 13. a 14. století hrad založili pánové z rodu Bavorů. Hrad nechal pobořit jeho majitel Oldřich z Rožmberka, aby zabránil jeho obsazení husity. Po dalších asi deseti kilometrech najdete zbytky hradu Louzek. Jako zřícenina se uvádí od roku 1541. Do současnosti se dochovaly zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Všechny tři hrady byly zbudovány mimo jiné pro ochranu důležité obchodní stezky směřující do hornorakouského Freistadtu. Po cestě do Rakouska byste našli určitě další podobné památky v čase ztracené.

Zaujal Vás tento výlet? Nechte se inspirovat a prohlédněte si tipy na výlety v blízkém okolí:

Tipy na výlety v sousedním Rakousku:

Itinerář trasy výletu

Výlet 1. den

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Poznejte poutní místa Jižních Čech, historii obchodních cest i místa v čase ztracená Výlet 2. den

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Poznejte poutní místa Jižních Čech, historii obchodních cest i místa v čase ztracená

Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace