Groß Gerungs – Hypolzův mlýn (muzeum)

Groß Gerungs – Hypolzův mlýn (muzeum)

Popis

Více než 600 let se v Hypolzově mlýně mlela mouka. První písemná zmínka o mlýně je z roku 1382. Aktuální mlýnské zařízení je kompletně zachované a odpovídá stavu techniky z 1. poloviny 20. století.

V obytné budově i ve mlýně se dochoval velký počet starých detailů – například okna ve tvaru střílen, stropní trámy s letopočtem 1656, barokní kování dveří a pec na 25 bochníků chleba. Mlýn, vedle stojící pilu a valchu původně poháněla vodní kola na vrchní vodu. Dochoval se ještě starý jez a mlýnský náhon, který má ještě dnes provedení jako žlab z bloků kamene. V roce 1941 došlo k výměně vodního kola za Francisovu turbínu, která dodává elektřinu do mlýna a obytné budovy dodnes.

Prohlídky

Návštěvníci se během prohlídky seznámí s životem mlynářské rodiny a dozvědí se, jak po celá staletí vznikal z obilí základ jejího živobytí. Prohlídky nabízejí témata: historie, sociální aspekty, mlynářské nářadí a stroje, dějiny stavby a vodní síla. Pro pokrytí režijních nákladů na organizaci prohlídek je požadován dobrovolný dar ve výši € 4,-. (Prohlídky jsou možné po předchozím ohlášení.)

Web: https://www.waldviertel.at/ausflugsziele/a-hypolzmuehle

Zdroj: N/A